Krúdy Gyula
Írta: Gyárfás Tamás
Krúdy Gyula a huszadik század magyar prózájának vitathatatlanul egyik legnagyobb alakja. Életműve mintegy kilencven regény, harminc színdarab, 2400 novella és elbeszélés, 1800 cikk, riport, és tudósítás. Művészete sajátosan ível át Jókai és Mikszáth novelláinak sajátos világától a modern prózáig. Sokrétű életműve páratlan bőségű és világirodalmi értékű.
Nagyszülők
(Krúdy nagyapja nem volt gróf de annak idején a józanabb és előkelőbb hazafiak Kossuth ellenében Széchenyi István Grófra szavaztak s attól kezdve az atyafiságban mindenki „a gróf”- nak nevezte) Radics Mária a nagyanya a művelt dalmát asszony sok ellentétes hajlam keveredett benne, józan és felvilágosult, sokat olvas. Szeret politizálni, de csak férfiak társaságában. Katonás házirendet tart, ugyanakkor babonás. Nagy hatással volt unokájára. Otthon volt a misztériumok világában, kedvelte az álomfejtést ami bele is épült a Krúdy – életműbe. Világa: álom és valóság, múlt és jelen, költészet és látomás különös varázsos keveréke.
Krúdy ellenállhatatlanul vonzódott a különcökhöz,
ez természetes is, hiszen ők kínálták az újságíró számára a leghálásabb szépírói feladatokat. „ Krúdy izgalmas szerepet teremt magának,….titkon dantei pokolkörökbe járt: pénzzel, itallal, halállal viaskodott, mint Ady.”
Krúdy szülők
Radics Mária Krúdy nagymamája
48-as veteránok Köztük Krúdy nagyapja
Krúdy az újságíró
Krúdy Gyula munkásságának szerves része volt újságírói tevékenysége. A XX. század egyik legnagyobb magyar íróművésze a nagy ívű regény, a történelmi freskók mellett a kisebb terjedelmű műfajnak a hírlapi tárcának volt kiemelkedő jelentőségű mestere, (több mint kétezer írás) . Színes és gazdag tartalmú cikkeinek legértékesebb csoportját azok az írások jelentették, melyek a magyar irodalomról szóltak. E műveiben kortársairól és barátairól írt: Adyról, Bródy Sándorról, Molnár Ferencről és Gárdonyi Gézáról, de nagynevű elődeiről sem feledkezett meg. Petőfi Sándorról, Jókai Mórról, Vörösmarty Mihályról Mikszáth Kálmánról Más írásaiban olyan emberekre hívta fel a figyelmet, akik különc magatartásukkal, sajátos életformájukkal színezték az ezredforduló s az utána következő időszak magyar társadalmának életét. Munkássága világirodalmi jelentőségű volt. Kertész Imre az első magyar irodalmi Nobel-díjas író mondta egy beszélgetésben, hogy a sors mindig igazságtalan , ha nem így lenne, akkor
Krúdy Gyulának járt volna egy Nobel-díj akár életében, vagy utána posztumus
Krúdy gyermekkorom idézet
Késő vénségéig vállfűzőt viselt, alig állt szóba az emberekkel. Párizsból hozatta a ruháit. Senkit sem szeretett (az elvált férjén kívül , de azt rajongva mint egy cseléd…..) közömbös volt neki élet és halál.
vállfűző (főnév)
1. a női ruha felső része, a népviseletben: „pruszlik”
Részlet az Álmoskönyvből
Kisdiák Krúdy
Krúdy 17 évesen
Egykor ő is a szabadságharc hőse, Klapka adjutánsa szintén Komáromban harcol, de Világos után nem teszi le a fegyvert, harcedzett veteránokból álló csapatával gerillaharcokat folytat az osztrák csendőrség és az áruló urak ellen, végül elárulják csapdába csalják és le lövik. A nyírségben valóságos népi hősként emlegetik. Katona Béla így reagál: Egy ilyen nagyapa és egy ilyen nagybácsi bűvkörében nevelkedett ifjúkorában Krúdy Gyula.