IRODALMI TÁBOROK, KRÚDY GYULA SZÉPÍRÓ SZELLEMISÉGÉBEN
Negyvenkettedik teltházas író,- költő,- festő,- művészeti alkotótábor valósult meg Németh Nyiba Sándor Krúdy Kör elnök vezetésével.
Helyszínek:Aranyosapáti, Sitke, Balatonszárszó, Kiskőrös, Celldömölk, Gárdony, Esztergom, Makó, Balassagyarmat, Somlóvásárhely, Horpács.
Aranyosapáti tábor:
„Lovagvár tulajdonosai, Nick Ferenc és felesége Katalin, lányuk Annamária fáradhatatlanul megteremtették az ideális körülményeket. Tartalmas programokon vehettünk részt. Meglátogattuk a környék nevezetességeit, többek között Kölcsey sírját, iskolákban, a környék idősek otthonaiban, művelődési házakban, színes programokkal terjesztettük a kultúrát. Mindenütt szíves fogadtatásban volt részünk. Ellátogatott a táborba a mindannyiunk által tisztelt Farkas Bertalan az első magyar űrhajós, akivel kétórás beszélgetést folytatott NYIBA az űrutazásáról és elhangzott a neki írt zenés verse, dala. Lenyűgözte a tábor hangulata, több alkalommal ellátogatott a rendezvényekre. A tábor művészei elmentek Farkas Bertalan szülőhelyére, Gyulaházára. Táborunkat megtisztelte Ratkó József legendás költő özvegye és fiuk József, aki tanítványom volt a Testnevelési Egyetem Továbbképző Intézetében. Előadásuk során megosztottak titkokat, érdekességeket a költő életéről.
Sitke tábor:
A Kovács család patinás sitkei kastélyában, korhű közegben több alkalommal táboroztunk. Nagy tudású irodalmárok tartottak előadást a költészet tudományáról. Megtisztelt bennünket a Kossuth-díjas Baranyi Ferenc író, költő, a József Attila-díjas Devecsery László író, költő. Balázs Fecó által támogatott sitkei kápolnában és a helyi katolikus templomban szavaltunk. Néhányan részt vettünk Merseváton Tóth II. József az Aranycsapat legendás csatárának szülőfalujában, a róla elnevezett pálya és öltözője került avatásra.
A Krúdy bronzérmes Batári István megfestette Tóth II. Józsefet, ami átadásra került, az ünnepségen elhangzott az Aranycsapat c. DE-PRESSION EGYÜTTESEM dala.
Balatonszárszó tábor:
Gémes Fogadóban több alkalommal találkoztunk. „József Attila emlékének
ápolása”, a költő óriás a Makai nyaralóban, testvére férjének családjával Szárszón töltötte élete utolsó idejét s napjait. József Attila múzeumban szavaltunk, megemlékeztünk. Meglepetésvendégünk volt dr. Garamvölgyi
László dandártábornok, aki megírta József Attila halálának tisztázatlan körülményeit.
Előadást tartott Kaiser László irodalmár, dramaturg és néhai Németh Oszkár, a Fonográf dobosa. A jókedv, vidámság sem maradhatott el, esti bográcsozás, ének, baráti beszélgetés után a szombat esti diplomaosztó gálaműsor ünnepélyes keretek közt történt.
Kiskőrös tábor:
Szarvas Fogadóba többször visszatértünk: „Petőfi Sándor emlékének ápolása”. Szülőháza a Főtéren található, tiszteletére ott szavaltunk mindannyian. Előadást tartott Székely Gàbor Petőfi-kutató, ellátogatott ide is Dr. Garamvölgyi László és Kaiser László, valamint Dr. Vermes György a „limerick királya” és Csiga Sándor P. Box szövegírója és Tóth Miklós „Adj helyet magad mellett” dalszerzője.
Celldömölk tábor:
Vadvirág Hotelben „Weöres Sándor és Károlyi Amy emlékének ápolása” Csöngén, Weöres Sándor emlékházban Turi Török Tibor szobrász domborműveit, Gémes Kata és Gál Mihály festményeit avattuk a költőkről. Előadást tartott dr. Mesterházyné Jánosa Magdolna Weöres Sándor-kutató a házaspárról. Celldömölki Művelődési Házban előadást tartottam a költő óriások életéről.
Gárdony tábor:
Viking Hotelben táboroztunk „Gárdonyi Géza emlékének ápolása”. Gárdonyi szülőházába látogattunk, megemlékeztünk az író-költőről szavaltunk. Előadássorozaton vettünk részt, Gárdonyi és Csoóri Sándor életéről hallottunk történeteket. Bakonyi István irodalomtörténész a Gárdonyi házának falán lévő domborművek történetéről mesélt.
Esztergom tábor:
Szent Adalbert Hotel adott otthont „Babits Mihály emlékének ápolása”. Az Esztergomi Bazilikába látogattunk, a kupola kávézó- ilátóban szavaltunk.
Előadást tartott Dante-ról Madarász Imre irodalomtörténész. A zene sem maradhatott el, a legendás Szigeti Ferenc, a Karthago Együttes alapítója gitározott. Néhányan ellátogattunk Babits és Török Szofi nyaralójához, élő videó bejelentkezéssel megemlékeztem a házaspárról. A hotel impozáns konferencia termében Török Nándor beszélt Babits munkásságáról.
Makó tábor:
A Glorius Luxus Hotelben királyi ellátásban részesültünk „József Attila emlékének ápolása”. Az Espersit Házba látogattunk, ahol József Attila legkedvesebb diákkori éveit töltötte. Espersit János jómódú ügyvéd, irodalom imádó támogatta József Attilát anyagilag, erkölcsileg. Juhász Gyula is itt talált otthonra nagy szeretetben. József Attila szobája, ágya a mai napig látható, frissen megvetve. Makó történelmének rejtelmes titkait tártuk fel. Meglátogattuk a Skanzent, a nagy múltú Korona Szállóban étkeztünk. Dorogi Sándor,
Balatonszárszó expolgármestere, aki Makón töltötte gimnáziumi éveit, nagy költőnk életéről mesélt. A makói művelődési ház részére adományoztuk Batári István festőművész József Attila portréját.
Balassagyarmat tábor:
A Cédrus Club Hotelban töltöttünk három napot. „ Szabó Lőrinc és Krúdy Gyula emlékének ápolása”. Szabó Lőrinc gyermekkori háza előtt, ahol szüleivel lakott, megemlékeztünk és a mellette levő Svejk Vendéglőben ebédelünk, vacsoráztunk. A nagy múltú étterem tulajdonosa irodalomkedvelő, nagy megtiszteltetésnek tartotta, hogy a Krúdy Kört vendégül láthatta. Az étteremben elhelyeztük Baráti István Szabó Lőrinc portréját. Átmentünk Szlovákiába, ahol Krúdy ősei éltek. A temetőben és az emléktáblánál megemlékeztünk a szépíró Krúdyról, szavaltunk, történeteket meséltünk. A Cédrus Club Hotelnek ajándékoztuk Kassák József festményét és Wittenberger Erzsébet Krúdy portréját. A hotel halljában festmény kiállítás is megrendezésre került.
Somlóvásárhely tábor:
A Kolonics Pincészet adott otthont a Krúdy táborozóinak. „Nagy László emlékének ápolása”. Ellátogattunk Iszkázra, Nagy László és felesége, Szécsi Margit egykori otthonába, ami jelenleg emlékmúzeum. Átadtuk Gémes Kata festőművész Nagy László és Gál Mihály festőművész Szécsi Margit festményét az emlékmúzeum részére. Átadásra került Turi Török Tibor szobrász domborműve Nagy Lászlóról. A múzeumban megmutattuk a közönségnek a szobrászművész Krúdy mellszobrát, mely az óbudai Krúdy Gyula Gimnáziumba került. A Pincészetben megrendeztük a szavaló,- festmény,- énekversenyt. Komoly díjazásokat kaptak a versenyzők: a Biro Family nyomdától és a Kéhli Vendéglőtől valamint a Zila Kávéháztól. Somló Tanúhegy sok borkülönlegességet rejt, az összejöveteleken megkóstoltuk, ami igen jó hangulatban zajlott az irodalmi beszélgetéseken.
Horpács tábor:
Kálmán Kertje a szállásunk neve. „Mikszáth Kálmán emlékének ápolása” Horpács misztikus település, Mikszáth család birtoka, kedvelt kúriája a kis faluban található, eredeti bútoraival, személyes tárgyaival. Azon szerencsések közé tartoztunk, akik még eredeti állapotában tekinthettük meg. Horpács polgármestere, Molnár Zoltán Gábor tárlatvezetése visszarepített bennünket Mikszáth egykori földi életéhez. Elmondta, hogy az épületet lezárják, renoválják, sokáig nem lesz látogatható. Mikszáth Kálmán feleségének sírja itt található, tiszteletünket ott is leróttuk. A kúriában átadtuk Batári István festőművész Mikszáth Kálmán festményét. Turi Török Tibor domborműve is elkészült, majd a felújított kúriában kapnak otthont. Ipolyszécsényke településen megrendezték a Palóc Találkozót, ahol a Krúdy Kör tagjai bemutatkoztak. Ember István főszervező meghívásának tettünk eleget. Kálmán Kertje Hotelnek Jousse Erzsébet író, költő, festő Mikszáthról készült alkotását átadtuk, ami rögtön a falra is került.
Az éjszakában nyúló tartalmas beszélgetések összekovácsolták az írókat, költőket. Izzott körülöttünk a világ, az emberi egok határtalanok, de ebben a közegben a lelkek mélységében mindenki önmagára talált. Naponta, többszöri lehetőség volt a bemutatkozásra, szavalásra, és egymás életútjának megismerésére. Számomra megtiszteltetés volt, hogy a Krúdy Irodalmi Kör Alkotó Táborai az NKA Nemzeti Kulturális Alap és az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat támogatásával valósulhatott meg. Az élet tele van kihívással, bánattal, örömmel, a gondolkodás szentélyében, az őszinteség kuckójában; az Alkotó Táborokban otthonra leltünk.
„NE SZÉGYELLD, HOGY VAN LELKED, AZ ÉLET NEM FELEJT”
Budapdest, 2022. Szeptember 21.
Németh Nyiba Sándor
író, költő, zeneszerző
A Magyar Kultúra Lovagja
Krúdy Gyula Irodalmi Kör elnöke