„SZEGSZÁRDON SZÜLETTEM, SZÍNÉSZNŐT SZERETTEM….”

(Babits Mihály)

*

„ Mert vétkesek közt cinkos aki néma….

Csak, hogy a gonosz fittyet hány a jóra.

Lám megcsúfoltalak, Egek Alkotója!….

.

A szó tiéd, a fegyver az enyém,

Te csak prédikálj Jónás, én cselekszem….”

 Babits: Jónás

*

 

Halkan duruzsol az autó motorja,Szekszárd felé autózunk .Krúdy Gyula Irodalmi Alkotó Táborba (a negyvenkilencedik) utazunk— Még mindig 2023-at írunk, még mindig Petőfi emlékév van! Tavasszal, március idusán az 1848- 49es Forradalom és Szabadságharc emlékét s a magyar nemzet valaha élt legnagyobb költőjét Petőfi Sándort ünnepeltük. „ Börtönéből szabadult sas lelkem, Ha a rónák végtelenjét látom. Felrepülök ekkor gondolatban Túl a felhők közelébe. S mosolyogva néz rám a Dunától a Tiszáig nyúló róna képe ( Petőfi Alföld) részlet, s  hallani véltem ahogy „ méneseknek nyergelő futása zúgott a szélben” .Balázs-pusztát , a dűnék közé rejtett Ádám-tanyát keressük a végtelen síkon. Hol egykor idáig szaladt az őrült Duna s a szőke Tiszával párosodva „ zúgva bőgve törte át a gátot, el akarta nyelni a világot.”  Felvillannak  Balázs puszta, Ádám-tanya képei, ahol a Krúdy Gyula Irodalmi Kör 2023 nyarán irodalmi alkotó tábort tartott Petőfi Sándor és József Attila emlékének ápolására. Keskeny Farkas Anikó talált rá a  gyönyörű helyre. Nagyszerű három nap volt. Ez az apró tanya  a hullámzó homokon a fák alatt elrejtve egy valódi „kincses-sziget” volt . Fülöpszállás, Szabadszállás egészen Kunszentmiklósig egy különleges hely ahová talán visszajárnak kísérteni a régiek , egy  régen romba dőlt tanyán, ahol  éjszaka zöldes mécsláng mellett találkoznak egymással: tekintetes Petrovics István, Hrúz Mária s fiuk, Petőfi Sándor. Preil Kornélia, Rozsnyai Kálmán, Pőcze Borbála és a fia József Attila akit erre felé csak úgy hívtak „Pista”, mert azt mondták a helyiek, ilyen név, hogy Attila nincsen, egy életre megsebezve a fiút.

Ősszel már kicsit messzebb a Nyírségben jártak a Krúdy Gyula Irodalmi Kör lelkes tagjai, Aranyosapátiban, Érmindszenten Ady Endre szülőházában, ez a vidék valamikor a Partium része volt s olyan óriások születtek itt mint Ady Endre, vagy Krúdy Gyula.

Most a tolnai dombok közt autózunk, ez is az óriások földje. E vidék: Szekszárd szülötte Babits Mihály s itt éltek Babits ősei akik sokat tettek a magyarság boldogulásáért. felemelkedéséért. E vidék másik óriása Mészöly Miklós a XX. század második felének egyik legjelentősebb írója. Legendás felesége Polc Alaine író, pszichológus végrendeletében teljes hagyatékukat és könyvtárukat Szekszárd városának ajándékozta ,ami lehetőséget adott a helyi lokálpatriótáknak és  szakértőknek, hogy létrehozzák a Babits Emlékházat a régi Szent László—ma Babits Mihály utcában, a Babits- Kelemen család házában. Ahol helyet kapott a Mészöly Miklós-Polc Alain házaspár, a Szekszárdon született és nevelkedett a XX. század második felének jeles tagja a tragikusan fiatalon elhunyt Baka István József Attila díjas költő hagyatéka is.

A nagyszámú (mintegy nyolcvan fő)—a tavasszal „Hatvanban voltunk hatvanan” most Tolnán voltunk vagy nyolcvanan. Kellemes környezetben, a  „ szép” THELENA hotel vendégei voltunk. A pénteki érkezés és ebéd után  Németh Nyiba Sándor költő, író, zenész , olimpiai helyezett birkózó, a Krúdy Gyula Irodalmi Kör elnöke, a Magyar Kultúra Lovagja nyitotta meg a tábort, bevezetőjében köszöntötte a megjelenteket s vázolta az előadások s a programok sorrendjét. Előadásában alapos áttekintést adott Babits Mihály és József Attila életéről. Tekintettel a nagy létszám miatt  lehetetlen minden előadóra kitérni, de a három nap folyamán mindenki kapott lehetőséget a bemutatkozásra: költők, írók, festők és szobrászok. A teljesség igénye nélkül: Székely Gábor Petőfi-kutató és helytörténész érdekfeszítő és lebilincselő előadása Petőfi relikviáiról, Drotleff Zoltán Krúdy Gyuláról, Dr Valkai Teréz a gyógyításhoz kapcsolódó történetet mesélt. Major László Renoir festészetéről, Mudrony Alojzia kedvenc regényírójáról, Gárdonyi Gézáról tartott érdekes előadást. Ágoston Zsolt a képzőművészet,  Turi Török Tibor a szobrászat rejtelmeibe engedett betekintést. Gémes Kati Savador Dali titkairól beszélt nekünk. Jómagam Polc Alaine és Mészöly Miklós viharos, csak nem egy évszázadot átívelő közös életéből elevenítettem fel részleteket. Keskeny Farkas Anikó beszélgetett Deák Attila festőművésszel, nyugállományú alezredessel a „harcászatról” honvédelemről.. Gedeon Péter mérnök, grafikus, Krúdy életéről grafikákkal. Vacsora után szavalás és kötetlen beszélgetések.

A szombati nap kiemelt programja volt Babits Mihály szülőházának meglátogatása, a  Mészöly Miklós és Polc Alaine Irodalom  Háza megtekintése megemlékezés Baka Istvánról.  A délután folyamán szavalások, kötetlen beszélgetések Zajlottak. A szombat este meglepetése a Legendás Tolcsvai Béla fellépése volt körünkben. Egy kis örömzenével kezdtek, ugyanis Németh Nyiba Sándor elnök úr az egykori De-Pression együttes dobosa volt s kitűnően gitározik. Kérdésekre válaszolva Tolcsvai Béla beszélt életéről a zenéről és kortársairól. Az örök-ifjú ( a haja már fehér) 77 éves zenész elkápráztatott bennünket  s a régi legendás Tolcsvai-dalokat együtt énekeltük vele, Fantasztikus élmény volt mindenkinek. Este : gála és díjátadások, majd retró muzsika szólt késő estig, az Erzsébetek és Katalinok köszöntése után Németh Nyiba Sándor elnök úr értékelte a két együtt töltött nap eseményeit s megköszönte a Kör tagjainak a részvételt s az aktivitást. A vasárnapi reggeli után búcsú, közös fényképezés zárta a tábort.

2023 11.20.

Gyárfás Tamás