Arany János
Kétszázhat éve, 1817 métrcius 2-én született Arany János, akiről mindenki tanult az iskolában. Néhány érdekesség azonban kimaradt a tankönyvekből és ezt szeretném megismertetni veletek.

1. Sokoldalú tehetség volt
Arany egészen korán, három-négy éves korában megtanult olvasni- hamuba írt betűk segítségével. Mire iskolába került, tökéletesen olvasott . Zongorázni és gitározni is tanult. Az angolt felnőtt korára autodidakta módon sajátította el, éppen ezért valószínűleg nemtudott volna elbeszélgetni egy angollal, Shakespeare fordítása viszont nem okozott neki problémát. Latinul, görögül, németül és franciául is olvasott.
2. Nem is akart költő lenni
Amikor 1836-ban otthagyta az iskolát, nem költő, hanem festő vagy szobrász szeretett volna lenni. Azért a színészkedést is kipróbálta, és zenélni is tudott.
3. Az Üllői úton lakott
1860 körül kapott az Üllői út és a IX. kerületi Erkel utca sarkán álló épületben egy négyszobás lakást. Ez a terület, akkor még a
város szélének számított, a házat beépítetlen területek vették körül.
Az éptület ma is megtalálható.


4. Ezt a versét nem tanítják az iskolákban
A legtöbb Arany –életrajzában szerepel, hogy 1866-ban érdemkereszttel tüntették ki, ám art a költő nem akarta elfogadni, mivel korábban Haynau is megkapta. Végül a belügyminisrter egyszerűen postán küldte el a kitüntetést a tiltakozó költőnek, aki állttőlag soha nem bontotta fel a csomagot, a csomagolópapírra azonbanKosztolányi Dezső, Faludy György és mások szerint ezt írta.
,,Hasfájásban szenvedek,
Kiskeresztet küldenek,
Ha csak egyet tojhatnám,
Száz keresztért nem adnám.”
A vers kézirata sajnos nem maradt fenn.
5. Gitározni is tudott
Amellett, hogy verseket irt, fordított, még gitározott és zongorázott is. 1870 körül kapott egy gitárt névnapjára barátaitól, és emlékezetbő leírt 150 kedvenc dalt, sőt néhány dalszöveget is írt.
6. New Yorkban is van Arany-iskola
Majdnem minden nagyobb városban elneveztek Aranyról egy-egy iskolát (hogy csak néhányat mondjunk: Debrecenben az egyik egyetemi gyakorló iskolát hivják így, de Szánhalombattán, Győrött,Nyíregyházán és Budapesten is van), de még egy kanadai és egyNew York-i magyar iskola is Arany nevét kapta meg.
8. Arany János nagykőrösi szobra volt az ország első színezett szobra
Az 1910. szeptember 25-én felavatott nagykőrösi Arany-szobor elkészítésével Stróbl Alajost bízták meg. Arany János egy
alkalommal Tetétlen pusztára kirándult tanártársaival’ ekkor ismerkedett meg a házigazda öreg gulyásával, Csonka Mártonnal.
A költőre olyan nagy hatást gyakorolt a találkozás, hogy két versben (A vén gulyás, A vén gulyás temetése) örökítette meg Marci bácsi alakját.
Stróbl Alajost annyira megihlette a vers mondanivalója és alakja, hogy elhatározta Arany mellett Marci bácsit is megmintázza készülő új szobrán. A gulyás azonban már nem élt. A művész ragaszkodott ahhoz, hogy egy megfelelő modellt keressen. A nagykőrösi határvilágba küldöncökkel vitette szét a hírt, hogy jelentkezzen nála, aki úgy gondolja, hogy jó mintája lehetne a vén gulyásnak. A jelentkezők közül egy leomló hajú idős embert választott ki. A szobrász befonta az öreg haját, leültette egy olyan karosszék másolatba, amit Arany nagykőrösi tartózkodása idején használt a gimnáziumban. A szobor finomítását Pesten folyatta tovább. Stróbl annyira megkedvelte modelljét, hogy még otthonában is vendégül látta. Marci bácsi a szobor mintázása közben többször is megemlítette, hogy ,,Pásztorembőr sömmit söm ér kutya nélkül!”. A szobrász belátta, hogy igaza van. Újra Nagykőrösre utazott kutyát keresni. Hirdetésére szétmtalan kutyát mutattak be neki. Végül az erdőőr Hattyú nevű kutyáját találta legalkalmasabbnak. Megvásárolta és me gmintázta. Az egészszobor színharmóniája meglepő újdonságnak szátmított. A szőlőfürtök kék, a szólőlevelek pedig sárguló zöld színben pornpáztak a csillogó aranyló alapról. Az időjárás azonban nem kedvezett az újításnak, igy mára már teljesen elttűntek a színek a szoborról.
És végül egy kis sziporka:
Az idős Arany János sok időt töltött a Margitszigeten. Történt egyszer’ hogy József főherceg meglátta a költőt az egyik padon, amint éppen ír valamit. Megállt aháta mögött és rénézett a papirosra. Arany éppen verset írt, a következő címmel: „A tölgyek alatt” . József főherceg tréfásan megszólította :
_ Úgy látom, kedves Arany, ön nem jó botanikus. Ezek itt hársak.
Menjen tíz lépéssel arrdbb, és üljön le ott! A tölgyek ugyanis ott vannak.
M. Jankó János írása
elhangzott Zila Kávéház 2023 11 16